Historical compass
Historical compass

História spoločnosti Sharp

Bohatá história technologických inovácií a tvorivého ducha spoločnosti Sharp.

História spoločnosti Sharp

Všetko sa skrýva v názve.

Spoločnosť Sharp sa zrodila z vízie neustálych inovácií s cieľom zlepšiť používateľský zážitok a je dieťaťom zakladateľa Tokuji Hayakawu, vynálezcu prvej mechanickej ceruzky na svete – vždy ostrej ceruzky Ever-Sharp. Tento vynález, ktorý je pôvodcom pomenovania firmy, okrem iného položil základ vývoju priemyselných a svetovo prvých výrobkov spoločnosti Sharp.

Tokuji Hayakawa založil spoločnosť Sharp v roku 1912 a s úprimným a tvorivým duchom sa vydal na cestu, ktorej cieľom bolo zmeniť životy ľudí a podnikanie po celom svete. Tento duch je zakorenený v rodinnej kultúre spoločnosti Sharp a v jej prínose spoločnosti prostredníctvom technológií a výroby, odovzdávanými z generácie na generáciu.

1912

Zakladateľ spoločnosti Sharp, Tokuji Hayakawa, po vyučení v odbore kovotepectva v apríli 1912 vynalieza sponu Tokubijo a získava svoj prvý konštrukčný patent. Tento vynález ho privádza k otvoreniu prvej kovodielne – začiatku firmy Sharp.

Sharp belt buckle

1915

Hayakawa vo svojej kovodielni vynájde mechanickú ceruzku Hayakawa, ktorá sa čoskoro prerodí na vždy ostrú ceruzku Ever-Ready Sharp. Ceruzka Ever-Sharp sa stala inšpiráciou pre názov firmy, ktorú dnes poznáme pod názvom Sharp.

Mechanical Pencil

1925

Po presťahovaní do Osaky sa z tlače v roku 1920 dozvedá, že v roku 1925 začne v Japonsku rozhlasové vysielanie, čo v Hayakawovi zažne iskru. V apríli 1925 má jeho tím k dispozícii kryštálové rádio, ktoré je v júni pripravené na predaj pod značkou Sharp a predstavuje Hayakawov prvý krok v oblasti elektroniky.

Sharp crystal radio

1959

Hayakawa začína skúmať polovodičové technológie a solárne články – prvky, ktoré premieňajú slnečnú svetelnú energiu na elektrinu – a hľadá, kde ich najlepšie využiť – v horských a morských oblastiach, kde je nedostatok elektriny.

Do roku 1976 ich práca v oblasti solárnych článkov viedla k inovácii vesmírneho priemyslu.

Solar cell

1960

V 60. rokoch 20. storočia, v ére domácich spotrebičov, dochádza k celosvetovému rozmachu výskumu a vývoja a výroby elektronických zariadení pre kuchyne, kúpeľne a komunálne služby. V roku 1960 spoločnosť začína vyvíjať mikrovlnné rúry a už o dva roky neskôr uvádza do sériovej výroby model R-10 s výkonom 1 kW.

Japan's first micro-wave oven

1970

1. januára 1970 sa spoločnosť Hayakawa Electric Co. Ltd. (pôvodne založená v máji 1935) prerodila na spoločnosť Sharp Corporation. Hayakawa chce, aby názov odrážal jej neustály výskum a inovácie v oblasti novej elektroniky, napríklad polovodičov.

Sharp logo

1972

Spoločnosť Sharp využíva znalosti a technológie z elektronickej kalkulačky na vývoj podnikových produktov a modernizuje trh s pokladňami a platobnými terminálmi. Sú vybavené taktiež fakturáciou a ďalšími funkciami na zber dát, ktoré využívajú predajné tímy, napríklad spoločnosti Coca Cola.

POS system

1972

V januári Sharp uvádza na trh svoju vôbec prvú kopírku – model SF-201. V tom istom roku nasledujú ďalšie dva sériovo vyrábané modely, ktoré pre Sharp znamenajú obrovský krok vpred. Celosvetová výroba systémov na správu dokumentácie Sharp odvtedy neustále rastie a na konci roku 2009 presiahla 15 miliónov kusov.

First ever copier

1973

V júni 1973 uvádza Sharp na trh prvú vreckovú elektronickú kalkulačku COS s LCD displejom, EL-805 Liquid Crystal Compet. Vďaka LCD displeju je kalkulačka ľahšia, má hrúbku iba 20 mm a vydrží s jedinou AA batériou pracovať 100 hodín.

LCD Calculator

1991

Po rozsiahlom vývoji technológie LCD (displejov s tekutými kryštálmi) a iba šesť rokov po výrobe prototypu predstavuje spoločnosť Sharp prvý nástenný televízor v odbore – rad 9E-H s 8,6-palcovým farebným TFT LCD displejom, ktorý bol v tom čase najväčší na trhu.

wall mounted LCD tv

2000

Spoločnosť Sharp vyvíja iónovú čističku vzduchu Plasmacluster – technológiu, ktorá posúva inováciu v oblasti čistenia vzduchu na ďalšiu úroveň. V priebehu rozsiahleho vedeckého výskumu tím zistí, že môže generovať ióny potrebné na kvalitnejšie čistenie vzduchu pomocou plazmového výboja a vytvoriť generátor iónov Plasmacluster.

Air purifier

2005

Spoločnosť Sharp uvádza v auguste 2005 na trh 65-palcový model LC-65GEI a upevňuje tak svoje vedúce postavenie na trhu s plochými LCD displejmi. Rad je ponúkaný s obrovskými veľkosťami obrazovky, Full HD kvalitou obrazu, ekologickým dizajnom a širokou paletou ďalších produktov.

Sharp 65 inch tv

2005

Sharp uvádza na trh farebnú multifunkčnú tlačiareň MX-2700FG. S tým, ako sa podniky modernizujú a kancelárie uprednostňujú farebnú tlač pred čiernobielou, sa digitálna multifunkčná tlačiareň prispôsobuje tak, aby zahŕňala lepšie farebné funkcie, vysokú kvalitu obrazu, podnikové riešenia, údaje o vplyve na životné prostredie a zabezpečenie informácií.

Sharp's MX-3200FG

2005

Solárne panely Sharp pokrývajú steny najvyššej budovy v Manchestri (CIS Tower – 122 m), 7244 solárnych panelov po 80 W poskytuje výkon 391 kW a predstavuje tak najväčšie zariadenie na výrobu energie v komerčnom objekte v Európe.

Manchester's CIS Tower

2011

Spoločnosť Sharp uvádza na trh prvú interaktívnu tabuľu s dotykovým displejom, ktorá dokáže zobrazovať statický aj pohyblivý obraz vrátane obrazu z PC displejov s úžasne vysokým rozlíšením. Priložený aplikačný softvér umožňuje ľahké dotykové ovládanie, takže používatelia môžu písať poznámky dotykovým perom alebo prstom priamo na obrazovku, zväčšovať alebo zmenšovať obraz a listovať stránkami.

Interactive Whiteboard

2018

Spoločnosť Sharp si udržuje vedúce postavenie na trhu a v máji 2018 uvádza na trh prvý 70" profesionálny 8K displej LV-70X500E. V roku 2021 nasleduje uvedenie najväčšieho 8k LCD displeja na svete, 120" 8K UV²A. Vďaka monitorom, ktoré reprodukujú obraz vo vyššom rozlíšení, než je schopné zachytiť ľudské oko, sa spoločnosť Sharp pýši tým, že mení spôsob, akým môžu diváci vidieť svet.

Sharp 8K display

2019

Spoločnosť Sharp uvádza na trh displej na spoluprácu so systémom Windows, ktorý využíva umelú inteligenciu, internet vecí a nástroje produktivity na vytvorenie produktívnejšieho prostredia na spoluprácu, ktoré umožňuje hybridnú a dynamickú prácu. Poskytnutie nástrojov na okamžitú komunikáciu a podnikovú spoluprácu malo zásadný význam pre prepojenie ľudí počas pandémie v rokoch 2020 – 2021.

Windows Collaboration Display

2021

Spoločnosť Sharp zakladá novú európsku divíziu IT služieb, ktorá bude pre podniky v celej Európe zaisťovať helpdesk, technickú podporu, kybernetickú bezpečnosť a služby údržby.

Sharp IT Services logo

2022

Sharp oslavuje výročie 50 rokov v polygrafickom priemysle uvedením svojej vôbec prvej kopírky na trh v januári 1972.

Sharp 50th Anniversary logo

2022

Sharp si pripomína svoje 110. výročie 15. septembra 2022.

Ďalší pôsobivý míľnik 110 rokov globálnych inovácií a transformácie.

110th logo 1000x750